Jedna rzecz- zarówno ruchomość i jak nieruchomość może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Mowa wtedy o tzw. współwłasności. Czyli będzie to taka sytuacja, gdy np. w drodze dziedziczenia, rodzeństwo posiada po 1/3 własności w nieruchomości odziedziczonej po śmierci rodziców. Co istotne, współposiadać można także rzeczy ruchome- np. samochód. Współwłaściciele mają uprawnienia do całej rzeczy, nie zaś do jej wydzielonych części. Oznacza to, że każdy ze współwłaścicieli może korzystać z całej rzeczy, chyba współwłaściciele inaczej się umówią.
Jak znieść współwłasność?
Istnieją trzy główne sposoby zniesienia współwłasności:
- Podział fizyczny rzeczy – jeśli jest to możliwe, współwłasność można zakończyć poprzez podział rzeczy między właścicieli. Na przykład działka może zostać podzielona na mniejsze części, które trafią do poszczególnych współwłaścicieli. Każda taka działka będzie wtedy stanowiła odrębną nieruchomość, a prawo własności do niej otrzyma dany były współposiadacz większej działki.
- Przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli – w tym przypadku jeden ze współwłaścicieli przejmuje całość, a pozostałym wypłaca odpowiednie kwoty jako spłatę ich udziałów.
- Sprzedaż rzeczy i podział uzyskanych środków – gdy podział nie jest możliwy lub nikt nie chce przejąć całości, można sprzedać rzecz i podzielić pieniądze między współwłaścicieli.
Jak można formalnie dokonać zniesienia współwłasności?
- Umowa między współwłaścicielami – to najszybszy i najmniej kosztowny sposób, jeśli wszyscy są zgodni. Może to być umowa pisemna (np. w przypadku samochodu) lub w formie aktu notarialnego (np. w przypadku nieruchomości). Co istotne- w przypadku nieruchomości taka umowa zawsze musi być dokonana w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności!
- Postępowanie sądowe – gdy nie ma zgody co do sposobu podziału, konieczne jest skierowanie sprawy do sądu. Sąd decyduje o formie zniesienia współwłasności, biorąc pod uwagę różne czynniki, np. czy możliwy jest podział fizyczny, czy konieczna jest sprzedaż. Sąd weźmie też pod uwagę który z uczestników ma w ogóle ewentualną możliwość żeby spłacić pozostałych współposiadaczy i objąć daną rzecz w całkowite władanie.
Czy zniesienie współwłasności zawsze się opłaca?
Zniesienie współwłasności często jest korzystne, bo pozwala uniknąć sporów i daje pełną kontrolę nad majątkiem. Trzeba jednak pamiętać o kosztach – np. opłatach sądowych, kosztach notarialnych czy ewentualnych podatkach. Mimo to, w wielu przypadkach warto podjąć ten krok, by uniknąć problemów w przyszłości.
Jeśli masz współwłasność i zastanawiasz się, jak ją znieść, warto skonsultować się z doświadczonym adwokatem w prawie cywilnym, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Adwokat może też pomóc stworzyć pozasądową umowę, która będzie traktować zniesienia współwłasności, co może pomóc uniknąć opłat sądowych.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata przy sprawie o zniesienie współwłasności?
Zniesienie współwłasności może wydawać się prostym procesem, ale w rzeczywistości wiąże się z wieloma formalnościami i ryzykiem prawnym. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże w:
- Doborze najlepszej strategii – adwokat oceni sytuację i doradzi, która forma zniesienia współwłasności będzie najbardziej korzystna.
- Sporządzeniu niezbędnych dokumentów – zarówno w przypadku umowy, jak i postępowania sądowego, precyzyjne sformułowanie dokumentów ma kluczowe znaczenie.
- Negocjacjach ze współwłaścicielami – spory między współwłaścicielami mogą być trudne do rozwiązania, a adwokat pomoże znaleźć kompromis.
- Reprezentacji w sądzie – jeśli sprawa trafi do sądu, profesjonalna pomoc prawna zwiększa szanse na szybkie i korzystne rozstrzygnięcie.
- Ominięciu ukrytych kosztów i błędów prawnych – adwokat zadba o to, aby cały proces odbył się zgodnie z przepisami, minimalizując ryzyko dodatkowych opłat i komplikacji.
Masz pytania? Zadzwoń do mnie- 697 322 500. Kancelaria adwokacka w Poznaniu.