SKRÓCENIE CZASU TRWANIA ŚRODKA KARNEGO
Ostatnio dostałam kilka pytań, czy istnieje możliwość skrócenia okresu, na który został orzeczony wobec nich w wyroku środek karny np. w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Otóż zasadniczo jest to możliwe, jednak z pewnymi wyjątkami.
Art. 84. Kodeksu karnego stanowi:
§Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
Zatem środki karne orzeczone na najkrótszy możliwy okres, tzn. rok nie mogą zostać wcześniej uznane za wykonane. Muszą one zostać wykonane w całości. Możliwość skrócenia okresu wykonywania środka karnego może dotyczyć środków orzeczonych na okres co najmniej 2 lat. Natomiast jeżeli środek karny został orzeczony wobec skazanego dożywotnio, może on starać się o uznanie go za wykonany po upływie co najmniej 15 lat, w których środek ten był wykonywany. Ponadto, tylko wtedy, gdy skazany przestrzegał porządku prawnego i nie zachodzi obawa ponownego popełnienia przestępstwa podobnego do tego, za które orzeczono środek karny.
Nie ma możliwości skrócenia okresu, na który został orzeczony wobec skazanego zakaz prowadzenia pojazdów, w przypadku, gdy orzeczono go na podstawie art. 42 § 2 k.k., a więc jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
Podsumowując, w sytuacji gdy zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na innej podstawie niż ta wskazana w art. 42 § 2 k.k., skazany może starać się wcześniejsze uznanie tego środka za wykonany.
Chcesz złożyć wniosek o uznanie środka karnego za wykonany, ale nie wiesz jak? Skontaktuj się ze mną- 697-322-500