Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego- czyli kiedy można liczyć na tzw. bransoletę?
Co najważniejsze- tylko wtedy, gdy orzeczona wobec Ciebie kara wynosi maksymalnie rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności .
Jakie są jeszcze przesłanki?
Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, gdy spełnia on łącznie następujące warunki:
wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności maksymalnie w długości roku i 6 miesięcy oraz gdy przestępstwo nie zostało popełnione w recydywie,
dozór elektroniczny będzie wystarczającym środkiem do spełnienia celów kary,
skazany posiada określone miejsce pobytu stałego,
osoby, które miałaby zamieszkiwać ze skazanym wyraziły zgodę na jego zamieszkanie,
nie ma przeszkód technicznych w miejscu pobytu skazanego, by odbywał on tam karę w systemie dozoru elektronicznego.
Jeśli skazany przebywa już w zakładzie karnym to także może złożyć wniosek o zmianę formy wykonywania kary, jednak tylko wtedy, gdy za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego
Jak widać niektóre przesłanki do udzielania zgody sądu na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego są nieostre, dlatego tak ważne jest sprawne i prawidłowe uzasadnienie wniosku o taką formę kary. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata w sprawach karnych.
Jak starać się o dozór elektroniczny?
Wniosek o dozór elektroniczny wraz z uzasadnieniem składa się do sądu penitencjarnego miejsca zwykłego pobytu skazanego, czyli mówiąc krótko będzie to najczęściej sąd w okręgu zakładu karnego, w którym skazany przebywa. Sąd ten rozstrzyga o zezwoleniu na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jak również o jego uchyleniu. Przy czym, zawsze będzie to sąd okręgowy, a nie sąd rejonowy. Sądem odwoławczym będzie właściwy miejscowo sąd apelacyjny.
Wniosek o dozór elektroniczny można złożyć osobiście w biurze podawczym właściwego sądu penitencjarnego lub wysłać pocztą przesyłką poleconą.
Co jeśli orzeczono wobec mnie zastępczą karę pozbawienia wolności- czy możliwy jest wtedy dozór?
W systemie dozoru elektronicznego można odbyć również karę pozbawienia wolności orzeczoną jako karę zastępczą lub przestępstwo skarbowe lub karę pozbawienia wolności orzeczoną w warunkach, o których mowa w art. 37 b lub w art. 87 § 2 Kodeksu karnego.
Potrzebujesz pomocy przy złożeniu wniosku o ustalenie dozoru elektronicznego?
Zadzwoń 697322500
adwokat Agata Rebeczko ul. Młyńska 3/12 Poznań #adwokat#adwokatpoznan#poznanadwokat#adwokatkarny#prawokarne#bransoleta#dozorelektroniczny#karapozbawieniawolności#prawnik#prawnikpoznan#obronakarna
