adwokat
Agata Rebeczko

Alimenty- kiedy dziadkowie muszą płacić alimenty na wnuki?

Powszechnie wiadomo, że za utrzymanie dzieci odpowiadają ich rodzice- matka i ojciec zobowiązani są przez prawo do zaspakajania potrzeb swojego dziecka. Zatem, czy w ogóle możliwe jest, by to babcia lub dziadek płacili alimenty na rzecz wnuczki lub wnuczka? Czy można „obronić” się przed płaceniem na wnuki?

Wg przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w pierwszej kolejności za utrzymanie dziecka odpowiadają zawsze rodzice. Na uwadze trzeba jednak mieć także przepis art. 128 k.r.o., który wskazuje, iż obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Krewni w linii prostej to rodzice, czy dziadkowie, pradziadkowie itd. Dlatego na tej podstawie dziadkowie mogą zostać obciążeni alimentami na rzecz wnuków.

Kiedy zatem wg prawa dziadkowie będą zobowiązani do płacenia alimentów na wnuki?

Dziadkowie nie muszą płacić alimentów tylko z tego względu, że są spokrewnieni z wnukami.

Obowiązek alimentacyjny dziadków powstaje tylko, gdy:

  • rodzic dziecka, który jest prawnie zobowiązany do alimentacji nie żyje,
  • rodzic dziecka, który jest prawnie zobowiązany do alimentacji nie jest w stanie płacić alimentów z uwagi na swoją ciężką sytuację materialną np. ciężko choruje,
  • kiedy prawnie nie można ściągnąć alimentów od rodzica lub gdy jest to bardzo utrudnione np. gdy rodzic przebywa w zakładzie karnym lub gdy wyjechał za granicę i nie jest znane jego miejsce pobytu,
  • dziecko- wnuk pozostaje w niedostatku- czyli alimenty od dziadków nie będą należne w sytuacji, gdy drugi z rodziców jest w stanie samodzielnie zaspokoić potrzeby swoich dzieci lub dziecka. Zatem gdy sąd uzna, że takiego rodzica stać na zaspokojenie dziecku podstawowych potrzeb to nie zasądzi alimentów od dziadków.

Co zrobić, by uzyskać alimenty od dziadków?

Należy założyć taką samą sprawę jak gdyby składalibyśmy pozew o alimenty przeciwko drugiemu z rodziców. Czyli należy złożyć pozew do sądu rejonowego wg właściwości zamieszkania pozwanych dziadków lub uprawnionego do alimentów dzieci.

W jak każdym pozwie, i w tym należy podać:

  • imię i nazwisko powoda wraz z adresem i PESEL-em oraz adresem zamieszkania,
  • imię i nazwisko pozwanych dziadów oraz ich adres zamieszkania,
  • żądaną wysokość alimentów,
  • uzasadnienie wysokości alimentów – należy podać spis kosztów utrzymania dziecka i je udowodnić,
  • informację o stanie majątkowym rodzica, który reprezentuje dziecko oraz informację o stanie majątkowym pozwanych dziadków.

Czy dziadkowie mogą bronić się przed płaceniem alimentów na wnuki?

Oczywiście jest to możliwe. Dziadkowie muszą wykazać, że:

  • wnuki nie żyją w niedostatku i mają zapewnione podstawowe potrzeby życiowe,
  • wnuki mogą samodzielnie zadbać o swoją sytuację finansową np. poprzez podjęcie pracy,
  • wydatki opisane w pozwie są zawyżone i nieadekwatne do rzeczywistości,
  • drugi z rodziców jest w stanie zapewnić dzieciom właściwe utrzymanie, np. poprzez podjęcie lepiej płatnej pracy lub poprzez sprzedaż składników swoich majątków itp.

Wszystkie powyższe kwestie należy udowodnić, można załączyć do akt sprawy odpowiednie dokumenty np. rachunki, faktury, zaświadczenia lekarskie.

Alimenty od dziadków- pomoc prawna adwokata

Potrzebujesz ustalić alimenty od dziadków swojego dziecka? Albo jesteś dziadkiem, który musi płacić alimenty na rzecz wnuków? Warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata w prawie rodzinnym. Adwokat w sprawie o alimenty od dziadków powie Ci, czy masz szanse uzyskać alimenty od dziadków. Z kolei, gdy chcesz złożyć sprawę o zwolnienie od alimentów na rzecz wnuków, to adwokat najlepiej będzie reprezentował Cię w sądzie i uargumentuje Twoje stanowisko.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Agata Rebeczko

ul. Młyńska 3/12 Poznań

tel. 697-322-500

Udostępnij:

Podobne artykuły: