adwokat
Agata Rebeczko

Zabrane prawo jazdy? Co grozi za jazdę pod wpływem?

Przepisy dot. przestępstw jazdy pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu, czy narkotyków są w naszym kraju bardzo surowe. Moja Kancelaria kompleksowo zajmuje się obsługą Klientów, którym grozi kara za jazdę pod wpływem alkoholu oraz odzyskaniem prawa jazdy 🚗.

Jeśli zostałeś zatrzymany przez Policję za jazdę pod wpływem alkoholu lub wyszło to w rutynowej kontroli, grożąca kara będzie zależeć od tego, czy popełniłeś wykroczenie, czy przestępstwo- w zależności od stężenia alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu. Najczęściej kierowcy spotykają się z podaniem tej wartości w mg/dm3, gdyż policja początkowo bada kierowcę alkomatem. W razie odmowy takiego badania lub na żądanie kierowcy przeprowadza się badania z krwi.

☑️stan po spożyciu alkoholu- art. 87 k.w., czyli wykroczenie- jest to sytuacja, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0.2 promili do 0.5 promili alkoholu albo w obecności w wydychanym powietrzu od 0.1 mg do 0.25 mg alkoholu w 1 dm3.

☑️stan nietrzeźwości– art. 178a k.k., czyli przestępstwo- sytuacja, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0.5 promila alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0.25 mg alkoholu w 1 dm3.

Jaka kara? ♦️

Kara zawsze będzie orzeczona przez sąd, nie można dostać tylko mandatu od Policji za powyższe występki. Kierowca, który dopuścił się jazdy pod wpływem może oczekiwać: -grzywny, -konfiskaty pojazdu przez Państwo, -zakazu prowadzenia pojazdów. Co do zasady,l z praktyki zawodowej mogę powiedzieć, że najczęściej kierowca otrzymuje 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, konieczność zapłaty 5 tys. na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz grzywnę (nie mylić z mandatem!). Jeśli dopuścimy się jazdy w stanie po spożyciu alkoholu to prawo jazdy jest przeważnie zabierane na krótszy okres, przeważnie od pół roku do 2 lat.

Co istotne, niewielu kierowcow wie, że można „walczyć” o to, by wyłączyć niektóre kategorie prawa jazdy spod tego zakazu. Ostatnio przed Sądem Rejonowym w Kaliszu udało mi się wywalczyć taką zmianę jedynie na kategorię B. Klient był rolnikiem i dodatkowo jeździł na motorze, więc była to dla mnie wielka ulga, dzięki tej zmianie mógł dalej wykonywać swoją pracę zawodową.

Kiedy można odzyskać prawo jazdy? 🚗

W sytuacji, gdy klient otrzyma wyrok warunkowo umarzający postępowanie, okres na który zostanie zatrzymane prawo jazdy jest krótszy niż ten przewidziany w wyroku z zawieszeniem. Nadto, w niektórych sytuacjach, można też skorzystać z dobrodziejstwa art. 84 k.k., co oznacza, że prawdo jazdy może być nam szybciej zwrócone.

Blokada alkoholowa 🚗

Blokada alkoholowa polega na zainstalowaniu w samochodzie specjalnego urządzenia, które bada stan trzeźwości kierowcy i nie pozwala na uruchomienie pojazdu, gdy stężenie to jest niedopuszczalne prawnie. Wniosek o umożliwienie założenia w samochodzie blokady alkoholowej można złożyć po upływie połowy czasu, na które zostało odebrane prawo jazdy. Czyli przykładowo jeśli orzeczono 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów, wniosek o blokadę można złożyć po 1.5 roku obowiązywania tego zakazu. Aby uzyskać zgodę, należy złożyć do sądu stosowny wniosek i poprawnie go umotywować. Koszt blokady to kilka tysięcy złotych, a wypożyczenie jej w skali miesiąca zaczyna się od 100 zł.

Jeśli masz problem z zatrzymanym prawem jazdy lub chcesz sprawdzić czy możesz je już odzyskać, zapraszam na spotkanie w mojej Kancelarii:

📍Kancelaria Adwokacka Adwokat Agata Rebeczko

🌍ul. Młyńska 3/12 lok. 1

61-729 Poznań

📱697-322-500

Udostępnij:

Podobne artykuły: