Często Klienci i Klientki operują tymi słowami, nie wiedząc co dokładnie prawnie to oznacza.
Najprościej mówiąc, władza rodzicielska to ogół praw i obowiązków jakie względem dziecka mają rodzice. Jej istotę regulują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Władza przysługuje rodzicom „z automatu” w momencie urodzenia dziecka. Później oczywiście można ją modyfikować- sądownie.
Co oznacza ograniczenie władzy rodzicielskiej
Jest to nic innego jak ingerencja w swobodę rodzica w sprawowaniu władzy nad dzieckiem, czyli decydowania o nim. W zależności od formy ograniczenia, rodzic nie będzie mógł decydować o pewnych kwestiach dot. dziecka lub zostanie tego pozbawiony niemal całkowicie. Sposób ograniczenia władzy zależy od danej sytuacji i uzależniony jest też oczywiście od dobra dziecka.
Jakie są formy ograniczenia władzy rodzicielskiej
Co ważne, ograniczenie władzy rodzicielskiej można dokonać albo na wniosek- przeważnie drugiego z rodziców albo z urzędu- czyli przez sąd wobec jednego lub obu rodziców.
Najczęściej stosowane formy to:
zobowiązanie rodzica do wzięcia udziału w terapii, czy do podniesienia kompetencji rodzicielskich
ustanowienie kuratora rodzinnego
wymienienie istotnych kwestii dziecka, wobec których rodzic ma prawo decydować (czyli np. tylko co do leczenia, zatem do pozostałych spraw nie będzie wymagana jego zgoda)
skierowanie dziecka do placówki opiekuńczej
skierowanie dziecka do rodziny zastępczej
Za co grozi ograniczenie władzy rodzicielskiej
Każdego rodzica- bez względu na płeć obowiązują te same zasady dot. władzy rodzicielskiej.
W sprawach wszczętych z urzędu najczęściej chodzi o sytuacje niepokojące jak zaniedbywanie dziecka, niechodzenie przez nie do szkoły, wszczęcie wobec dziecka sprawy o demoralizację, brak opieki nad dzieckiem lub gdy rodzic jest ewidentnie niezdolny wychowawczo.
Z kolei w sprawach na wniosek, przeważnie są to sprawy, gdy rodzice nie potrafią wspólnie sprawować tej władzy rodzicielskiej (np mają sprzeczne światopoglądy) lub gdy rodzic przebywa w zakładzie karnym lub długotrwale się leczy. Wtedy władzę rodzicielską sąd powinien ograniczyć. W takim wypadku drugi z rodziców będzie miał prawo decydować o dziecku samodzielnie (w zależności od formy ograniczenia).
Czy można przywrócić pełną władzę rodzicielską
Oczywiście tak. Jeśli sąd uzna, że sytuacja w danej rodzinie polepszyła się i dobro dziecka nie jest już zagrożone to może przywrócić rodzicom lub rodzicu pełnię praw rodzicielskich.
Masz pytania w zakresie władzy rodzicielskiej? Wszczęto wobec Ciebie taką sprawę lub chcesz ograniczyć władzę drugiemu z rodziców? Specjalizuje się w prawie rodzinnym i chętnie pomogę.
Kancelaria Adwokacka Adwokat Agata Rebeczko
697-322-500
Młyńska 3/12 Poznań